Pożary fotowoltaiki – realny problem, czy mit?

Zdecydowanie to drugie. Konkretne statystyki pokazują, że pogłoski o licznych pożarach domów posiadaczy instalacji fotowoltaicznych to klasyczny fake news. Nie ulega jednak wątpliwości, że takie sytuacje się zdarzają. To marginalne przypadki, ale możesz im zapobiec. Eksperci BBOZE podpowiedzą Ci, co zrobić, aby ograniczyć to ryzyko do minimum.

4 sposobów na zmniejszenie ryzyka pożaru fotowoltaiki

Już wiesz, że pożary fotowoltaiki to niezwykle rzadkie zjawisko, które zdarza się raz na kilkanaście tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Oczywiście należy zadbać, żeby zminimalizować zagrożenie i ograniczyć ryzyko pożaru przez fotowoltaikę. Jak to zrobić?

1.   Nie montuj fotowoltaiki samodzielnie

Fotowoltaika DIY? To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Lat doświadczenia, szkoleń i znajomości technologii OZE wśród profesjonalnych monterów instalacji fotowoltaicznych nie zastąpi filmik instruktażowy z YouTube lub wsparcie szwagra, który “kiedyś coś tam majsterkował”. Błędy w projekcie systemu PV – źle dobrane lub podłączone kable, złączki, panele – oraz niedociągnięcia montażowe mogą pogrążyć całą inwestycję w fotowoltaikę. 18% pożarów fotowoltaiki jest spowodowanych właśnie takimi błędami w montażu. Warto ryzykować?

2.   Fotowoltaika: najtaniej nie znaczy najlepiej

Dokładnie zweryfikuj kompetencje, referencje i uprawnienia dostawcy fotowoltaiki, którego planujesz wybrać do montażu instalacji fotowoltaicznej na Twoim dachu lub podwórku. Najtańsze elementy składowe instalacji i najniższa oferta na rynku? Nie tędy droga.

Niewłaściwie przygotowany projekt fotowoltaiki i awarie komponentów to 27% przyczyn pożarów instalacji. Inwestycja we własną przydomową farmę fotowoltaiczną to decyzja na lata. Całe dekady. Wybierz materiały i specjalistów, projektantów i monterów, na których naprawdę możesz liczyć.


3.   Ubezpiecz fotowoltaikę

Nie zawsze się o tym pamięta, ale w razie awarii lub pożaru możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Bez tego zostajesz z tym problemem zupełnie sam. Właśnie dlatego w 

4.   Zadbaj o regularny serwis instalacji fotowoltaicznej

Nawet najlepiej zaprojektowany system w końcu się zużywa. Szczególnie, jeśli chodzi o wysokie napięcie i temperaturę pracy. Regularnie prowadzone przeglądy i eksperckie pomiary instalacji elektrycznej minimalizują prawdopodobieństwo pożaru. Zaniedbana instalacja fotowoltaiczna pracuje mniej efektywnie, a do tego jest bardziej podatna na awarie i zwarcia.

Pożary fotowoltaiki: prawda, czy fałsz?

To prawda. Pożary fotowoltaiki się zdarzają. Przykładowo w Wielkiej Brytanii przez 7 lat odnotowano tam 58 pożarów budynków z instalacją fotowoltaiczną. 7 lat. Miliony budynków w tysiącach miast. Nie wierz plotkom i mitom przeciwników OZE.

Jeśli jednak zastosujesz chociaż kilka z powyższych wskazówek, zminimalizujesz już i tak niewielkie ryzyko pożaru wywołanego przez instalację fotowoltaiczną. Mikroinwertery, profesjonalna ekipa specjalistów, regularny serwis, ubezpieczenie oraz rzetelny wybór najlepszej, a nie najtańszej, oferty to pierwsze 5 kroków w stronę bezpieczeństwa Twojej rodziny.