Jak odczytać licznik prądu?


Licznik energii elektrycznej pozwala na odczytanie poziomu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe, dzięki czemu możliwe jest rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym. Każde tego rodzaju urządzenie jest unikatowe poprzez nadany mu numer seryjny. Jak działa licznik prądu? Jakie są jego rodzaje i jak odczytać z niego potrzebne dane? Podpowiadamy poniżej!

Jak odczytywać licznik prądu? Działanie licznika prądu

Cechą wspólną wszystkich rodzajów licznika prądu jest to, że każdy z nich mierzy, ile prądu zużyły wszystkie podłączone do niego sprzęty i odbiorniki w domu – różnią się one jedynie metodami działania. Wykorzystaną moc wyraża się w watach, energię elektryczną natomiast w kilowatogodzinach (kWh). Najczęściej spotykane są liczniki jednotaryfowe, które podliczają kWh przy taryfie całodobowej (G11), jednak dostępne są również takie, które mają podział na taryfę dzienną i nocną/weekendową. Zależnie od ich mocy przyłączeniowej mogą one być jedno- lub trójfazowe.

Jak odczytać licznik prądu? Rodzaje liczników

Licznik indukcyjny

Urządzenie to jest najstarszą generacją liczników prądu, dlatego też odchodzi się od jego montowania. Dobrany jest według potrzeb – w zależności od tego czy korzystamy z systemu jedno- czy dwutaryfowego wyświetla on jeden pomiar zużytej energii lub dwa osobne wskazania, które przełączają się automatycznie w chwili zmiany taryfy. Jego budowa jest niezwykle prosta – posiada aluminiową tarczę, która porusza się w tempie wprost proporcjonalnym do zużycia energii.

Aby odczytać poziom zużycia energii wystarczy spisać i odpowiednio przekazać dystrybutorowi cyfry wyświetlane na liczniku bez cyfry znajdującej się po przecinku. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku urządzenia dwutaryfowego konieczne będzie również zgłoszenie taryfy wraz z wykorzystaniem prądu.

Licznik elektroniczny

Nazywany jest również licznikiem cyfrowym, jest to nowsze urządzenie, które od licznika indukcyjnego różni się zarówno wyglądem, jak i sposobem działania. Aluminiowa tarcza zastąpiona została przez wyświetlacz cyfrowy wyświetlający stan zużycia prądu. Działa on dzięki układom scalonym, które pod wpływem prądu i napięcia generują impulsy. Jego niekwestionowaną zaletą jest fakt, że pozwala na odczyt zdalnie, bez potrzeby wizyty pracownika firmy czy też przesyłania stanu licznika w wiadomości.

Licznik inteligentny

Jest to najnowocześniejsze z tego rodzaju urządzeń pomiarowych. Chociaż jego działanie nie różni się znacznie od poprzednich liczników ma on kilka dodatkowych opcji, które sprawiają że jest niezwykle praktyczny:

  • może on wysyłać do dystrybutora stanu licznika co nawet 15 minut (dzięki czemu dostawca ma możliwość lepiej zarządzać siecią energetyczną i wysyłać prąd tam gdzie jest on potrzebny minimalizując przy okazji częstotliwość i długość przerw w dostawie prądu),
  • automatyczne powiadamia on przedsiębiorstwo energetyczne o awariach,
  • pozwala na dwukierunkową komunikację danych – zarówno od dostawcy do odbiorcy, jak i od odbiorcy do dostawcy,
  • aktualizacje wgrywają się automatycznie,
  • gromadzone dane pozwalają na analizę zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwo, dzięki czemu licznik pomaga w zaoszczędzeniu energii elektrycznej.

Wymiana licznika prądu na nowszy model

Korzystanie z inteligentnych liczników energii staje się standardem, jest zdecydowanie wygodniejsze i bezobsługowe. Wymieniane są one cyklicznie, po przekroczeniu ważności daty legalizacyjnej, która w zależności od rodzaju i mocy licznika trwa od 8 do 15 lat. Usługa ta jest bezpłatna, gdyż wszelkie koszty pokrywa dostawca energii. Montaż nowego urządzenia trwa około 20 minut, na ten czas konieczne jest odłączenie prądu.