Działanie pompy ciepła – krok po kroku

 Pompa ciepła jest w stanie wytworzyć dużo więcej energii cieplnej niż sama pobiera do działania swojego układu. Dzięki wykorzystaniu wymiennika ciepła pobierającego darmową energię ze środowiska naturalnego 3/4 wytwarzanej energii, to darmowa energia słoneczna i cieplna bo może pochodzić np. z wód termalnych.
Krok I: Na początku procesu czynnik chłodniczy w postaci cieczy pod niskim ciśnieniem przepływa do wymiennika nazywanego parownikiem. Tam ogrzewa się od powietrza zewnętrznego przetłaczanego przez wentylator. Powietrze nawet przy -20°C jest cieplejsze niż temperatura wrzenia czynnika chłodniczego. Czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje stając się gazem o niskim ciśnieniu.
Krok II: Gaztrafia do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie. Każdy, kto kiedykolwiek pompował dętkę w rowerze (albo uważał na lekcjach fizyki) wie, że wiąże się to także z wzrostem temperatury. Na wylocie ze sprężarki mamy już gaz sprężony o wysokiej temperaturze.
Krok III: Gaz trafia do wymiennika ciepła nazywanego skraplaczem, w którym oddaje ciepło do płynu obiegu grzewczego. Tym płynem najczęściej jest zwykła woda, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Jest ona zimniejsza od gorącego, sprężonego gazu, a zatem gaz skrapla się tak, jak skrapla się para wodna na lustrze w łazience.
Krok IV: Skroplony gaz czyli już ciecz (chłodna, o wysokim ciśnieniu) po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od dolnego źródła. Proces zaczyna się ponownie. Podgrzany w pompie ciepła czynnik grzewczy trafia do instalacji grzewczej w budynku.